Choćbyśmy i mieli do dyspozycji sporych rozmiarów lokal to gospodarnie jest zużytkować jak najbardziej efektywnie dowolną powierzchnię jaką posiadamy. Do stosunkowo wyszukanych pomysłów w tym względzie zakwalifikować możemy spożytkowanie strefy, która mieści się pod schodami. Ma to cel jednakowoż tylko wówczas gdy pod schodami nie ma zejścia do piwnicy. Jeżeli budynek nie posiada piwnicy to stosując się do tego triku dostać potrafimy nadprogramowy metraż, który da się zastosować w przeróżnych zamiarach ograniczając się zaledwie swą imaginacją.

Sztampowym zastosowaniem dla stanowiska pod schodami jest magazyn różnych rupieci, które nie są użytkowane dosyć regularnie, zaś jakie pomimo wszystko potrzeba gdzieś składować. Stanowisko to da się zagospodarować na obfitość sposobów. Pewien spośród nich stanowi zabudowanie stanowiska pod schodami w taki sposób by zakamuflować pawlacze oraz zużytkowanie zbioru półeczek oraz gablotek, w jakich złożymy własne szpargały. Da się podobnie sporządzić cokolwiek na model miniaturowej garderoby i wykorzystać układ szafek oraz regałów na stelażu. Taki zabieg dopuści nam możliwość składania tam różnych przedmiotów. Może to być obuwie i płaszcze, na którego zamaskowaniu nam zależy, jednakowoż podobnie przyzwoicie tego typu rozstrzygnięcie sprawdzi się na niewielką spiżarnię czy skład na rzadziej wykorzystywane książki.

W przypadku jeśli przestrzeni jest wystarczająco sporo, a przedpokój dostatecznie rozległy to niekonwencjonalnym wyjściem jest przygotowanie pod schodami kąta dla własnego hobby, względnie np. stanowiska pod komputer. Komputery są współcześnie dość małych gabarytów dlatego sprawnie można zamelinować pod schodami nie tylko notebook ale i pełnowymiarowy komputer z płaskim monitorem, co nie byłoby zapewne już tak naturalne w przypadku starego typu ekranu z kineskopem. Prawidłowo przemyśleć jeszcze o rezerwowym świetle, przy czym przydatniejszym podejściem są lampy ledowe, jakie nie grzeją się w taki sposób jak starodawne.