Niewątpliwą zaletą kierunku w aranżowaniu pomieszczeń mieszkalnych jaki pochodzi ze Skandynawii jest jego naturalność i ograniczenie się do najpotrzebniejszych ozdobników. Swój rozgłos skandynawski styl urządzania zawdzięcza przede wszystkim sieci sklepów z artykułami do urządzania mieszkania IKEA. Jednak nie jest to jedyny i wyjątkowy producent artykułów ozdobnych i sprzętów o skandynawskiej stylistyce.

Nowoczesny trend skandynawski w kreowaniu wnętrz ma swe korzenie w pierwszej połowie XX wieku. Wówczas to nowoczesne nurty w szeroko pojętym projektowaniu zmieniły zupełnie przekonania na aranżację pomieszczeń. Czerpie on pełnymi garściami z wystroju pomieszczeń obecnego w wielu skandynawskich domach. Jego identyfikatorem są organiczne materiały, wśród których znajdziemy na pewno drewno i tkaniny. Dominującą własnością tego stylu jest uporządkowanie, harmonia i nade wszystko minimalizm. Styl ten przenosi do mieszkania czystą formę, porządek i schludność, między innymi poprzez zastosowanie nie narzucających się kolorów takich jak biel, beże i szarości zmieszane z żywszymi odcieniami w odcieniu ciemnoniebieskim czy beżowym.

Domy, które urządzone są na styl skandynawski są zwykle stonowane i trwale eleganckie. Praktyczne umeblowanie wzbogacone jest wieloma dodatkami dekoracyjnymi takimi jak dywany czy narzuty z naturalnych surowców (len, bawełna i inne), kinkiety i poduszki. Niebanalny i funkcjonalny wystrój wnętrza to jednakowo nawiązanie do tradycji jak i postępowych trendów na ekologię. Wnętrze zaprojektowane w tym stylu będzie praktyczne i atrakcyjne przez długie lata.